Archiwum listopad 2008


lis 26 2008 Badania Internetu
Komentarze: 0

Polskie Stowarzyszenie Psychologii Społecznej, firma Polskie Badania Internetu oraz portal Gazeta.pl przyznały dwa granty naukowe dla najlepszych projektów badawczych w obszarze internetu. W konkursie rozstrzygniętym 18 listopada brało udział 41 zespołów naukowców z całej Polski.

Wspólna inicjatywa PSPS i portalu Gazeta.pl ma na celu poszerzanie wiedzy o psychologicznych i społecznych aspektach sieci. Jury konkursu przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody w wysokości 10 tysięcy złotych każda za projekty: „Internet, środowisko edukacyjne, kapitał społeczny. Jak dobrze wykorzystywać media" - zespołu z Katedry Psychologii Społecznej SWPS pod kierownictwem dr Kamila Henne oraz „Ekspansja słowa - analiza dynamiki rozpowszechniania się neologizmów leksykalnych i frazeologicznych oraz wzajemnych interakcji w społecznościach internautów" zespołu z Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW kierowanego przez dr Michała B. Paradowskiego.

Zwycięskie projekty zostały wyłonione spośród 6 finałowych prac. Nagrodę główną finansuje portal Gazeta.pl, a grant dla drugiej, równorzędnej nagrody ufunduje spółka Polskie Badania Internetu.

lis 26 2008 Specyfikacja SVG Tiny
Komentarze: 0

SVG Tiny jest częścią specyfikacji SVG 1.2, rozwijanej obecnie przez World Wide Web Consortium. Zastąpi ona dotychczasowe profile SVG Tiny i SVG Basic, które od 2003 roku są wykorzystywane w rozmaitych urządzeniach mobilnych.

SVG Tiny 1.1 był jednak zbyt restrykcyjny jak na potrzeby współczesnej Sieci. Z tego też powodu urządzenia mobilne zgodne z tym standardem nie rozumiały modelu DOM, nie obsługiwały arkuszy stylów, ani też interaktywnych elementów JavaScriptu (nie licząc deklaratywnych animacji). SVG Tiny 1.2 ma zmienić tę sytuację, tym bardziej, że będzie obowiązywać dla wszystkich urządzeń przenośnych – zarówno telefonów komórkowych jak i np. PDA.

lis 26 2008 Komunikacja e-mailowa
Komentarze: 0

... może prowadzić do poważnych nieporozumień pomiędzy jej uczestnikami. Badacze z Uniwersytetu Chicago – Daniel Menchik i Xiaoli Tian – sprawdzili, w jaki sposób użytkownicy korzystają z emotikonów oraz innych elementów maili do przekazywania informacji.

Badacze uznali, że korzystanie z poczty elektronicznej wymaga rozwinięcia zupełnie nowych umiejętności społecznych. Wirtualne listy nie przekazują bowiem tonacji głosu, gestów, kontekstu sytuacyjnego. To może prowadzić do nieporozumień. Z drugiej strony Menchik i Tian stwierdzili, że – pomimo ograniczeń – komunikacja e-mailowa nie jest gorsza od tradycyjnej.

Naukowcy zauważyli, że ludzie zazwyczaj wykształcają pewne unikalne metody radzenia sobie z wadami poczty elektronicznej. Te sposoby są niemal tak skuteczne jak tradycyjne konwencje społeczne, które wykorzystujemy w życiu poza Siecią. Oczywiście nie wszyscy użytkownicy Internetu potrafią odnaleźć się w nowym środowisku. Ci którym się to uda, potrafią wykorzystywać e-mail tak samo jak komunikację werbalną.