Komunikacja e-mailowa
Komentarze: 0
... może prowadzić do poważnych nieporozumień pomiędzy jej uczestnikami. Badacze z Uniwersytetu Chicago – Daniel Menchik i Xiaoli Tian – sprawdzili, w jaki sposób użytkownicy korzystają z emotikonów oraz innych elementów maili do przekazywania informacji.
Badacze uznali, że korzystanie z poczty elektronicznej wymaga rozwinięcia zupełnie nowych umiejętności społecznych. Wirtualne listy nie przekazują bowiem tonacji głosu, gestów, kontekstu sytuacyjnego. To może prowadzić do nieporozumień. Z drugiej strony Menchik i Tian stwierdzili, że – pomimo ograniczeń – komunikacja e-mailowa nie jest gorsza od tradycyjnej.
Naukowcy zauważyli, że ludzie zazwyczaj wykształcają pewne unikalne metody radzenia sobie z wadami poczty elektronicznej. Te sposoby są niemal tak skuteczne jak tradycyjne konwencje społeczne, które wykorzystujemy w życiu poza Siecią. Oczywiście nie wszyscy użytkownicy Internetu potrafią odnaleźć się w nowym środowisku. Ci którym się to uda, potrafią wykorzystywać e-mail tak samo jak komunikację werbalną.
Dodaj komentarz