lut 06 2008

Open Source - początki


Komentarze: 1

Na początki Open Source złożyło się wiele istotnych czynników. Idee towarzyszące otwartemu oprogramowaniu wiążą swoją historię z Unixem, internetowym wolnym oprogramowaniem (free software), jak i społecznością hackerów.

Ogólna idea Open Source jest wyjątkowo prosta i przystępna. Gdy programiści mają swobodny dostęp do kodów źródłowych oprogramowania, mogą je dowolnie modyfikować, ulepszać i rozpowszechniać. Taka taktyka zapewnia szybki rozwój aplikacji i ogólną dostępność. Zastosowany rodzaj szybkiego procesu rozwoju oprogramowania wytwarza w efekcie lepszy, mniej zawodny produkt, niż tradycyjny zamknięty model, gdzie tylko kilku programistów tworzy kod źródłowy, a wszyscy inni są zmuszeni używać tylko ustalonego, niezmiennego, często niedoskonałego kodu.

Oprogramowanie, które ma być zakwalifikowane jak otwarte musi spełniać kilka kryteriów. Najważniejsze z nich to: wolna dystrybucja, kod źródłowy rozpowszechniany z programem, integralność kodów źródłowych autora, rozpowszechnianie licencji, licencja nie musi być szczególna dla produktu, ani wpływać na inne oprogramowanie, licencja powinna udostępniać modyfikację programu źródłowego.

Wielu użytkowników komputerów i Internetu nie zdaje sobie sprawy z tego, że dla płatnego i najbardziej rozpowszechnionego oprogramowania używanego na co dzień jest alternatywa. Najpopularniejszy do tej pory Windows zaczyna powoli tracić monopol na rynku komputerowym. Coraz bardziej popularne staje się oprogramowanie Open Source, które oferuje wachlarz zamienników dla programów Windowsowych.

06 lutego 2008, 18:01
Widze , ze wiele sie tutaj dowiem :)

Dodaj komentarz